3 کار کلیدی یک معدن دار

3 کار کلیدی یک معدن دار

پیشرفت و رفع مشکلات معادن به یکی از مسائل مهم کشوری و مسئولین تبدیل شده است. اگرچه میزان سختی و مشکلات معدن داری زبان زد همه است، اما درعین حال میزان سود دهی و حاشیه سود آن سبب شده است که معدن داری شغلی بسیار جذاب به نظر برسد. اما درعین حال معدن داران با مشکلات متعددی روبه‌روهستند. از طرف دیگر باید به مسائل مدیریتی نیز بپردازند. در کنار تمامی چالش‌هایی که یک معدن دار در قالب مدیر باید به آنها رسیدگی کند؛ 3 وظیفه اصلی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

داشتن برنامه مشخص و دقیق

1_ داشتن برنامه مشخص و دقیق

تعداد زیادی از معدن داران از برنامه مشخص و جامعی دراین زمینه برخوردارنیستند و یا درصورت داشتن برنامه هم کنترل خاصی برآن ندارند. برنامه ریزی درست و صحیح باعث می‌شود معدن داران بتوانند امورات خود را به افراد مناسب دراین زمینه بسپارند. اگر یک معدن دار برای مدیریت پروژه‌های کاری خود، دارای برنامه مشخص و دقیق باشد می‌تواند جزو بهترین‌ها در حوزه معدن داری باشد.

برنامه ریزی درواقع طرحی است برای رسیدن به هدفی خاص و مشخص که معمولا برای یک دوره معیین تهیه می‌شود. معدن داران قطعا باید این نکته را درنظرداشته باشند که با برنامه ریزی صحیح و درست است که می‌توانند به اهداف اصلی خود دست یابند. مواردی که معدن داران دربرنامه ریزی بهتر است به آن توجه اساسی داشته باشند، عبارت‌اند از:

  • تعیین اهداف کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت
  • طبقه‌بندی اطلاعات و روش‌های دستیابی به اهداف
  • انتخاب بهترین روش برای رسیدن به هدف
  • پیگیری مراحل تا رسیدن به نتیجه مورد نظر

پس از تعیین هدف و برنامه خود باید بهترین روش دستیابی به اهداف خود را در نظر داشته باشید تا با بهره گیری از مناسب ترین روش به همه اهدافی که برای خود در نظر گرفته‌اید برسید.

سپردن کار به افراد متخصص

2_سپردن کار به افراد متخصص

یکی از مشکلاتی که صاحبان معادن با آن روبه رو هستند وهمواره بیشترین ضربه را از آن خورده اند، استفاده از افراد غیر متخصص در کار خود می‌باشد.

استفاده از افرادی که در زمینه معدن‌داری تخصص کافی ندارند، باعث می‌شود پروسه کار با مشکلات متعددی روبه‌رو شود. این مشکل بیشترین ضرر را به مدیران و معدن‌دارن وارد می‌کند.

از جمله موارد مهمی که معدن داران باید به آن توجه نمایند سپردن کارخود به افرادی است که از تخصص و آگاهی کافی دراین زمینه برخوردارهستند. چرا که سپردن کار به افراد غیرمتخصص سبب تحمیل هزینه های گزاف به آنها خواهد شد. لذا باید به این امر توجه داشت که از افراد متخصص در این حوزه بهره گرفت. تا با استفاده از نیروی کار ماهر و با تکیه بر بهترین روش ها به اهداف مورد نظر خود دست یابید. بهره گیری از افراد متخصص می‌تواند سبب شود کارها در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام شود.

صاحبان معادن حتی در صورت استفاده از بهترین تجهیزات و دستگاه‌ها هم اگر آن را به افراد غیر متخصص و نا آشنا به کار بسپارند، می‌تواند سبب وارد شدن آسیب های زیادی به آنها شود. استفاده از افراد غیر متخصص همچنین سبب افزایش آسیب و استهلاک دستگاه‌های شما ‌شده و بروی میزان سود دهی و راندمان کار شما اثر می‌گذارد. در حال حاضر در کشور نیروی کار ماهر و تحصیلکرده بسیاری وجود دارد، که مدیران و صاحبان معادن میتوانند با بهره گیری از تخصص این افراد موجب افزایش راندمان و بازدهی کاردر خود شوند.

کنترل برنامه در حال اجرا

3_کنترل برنامه در حال اجرا

گاهی اوقات دیده شده است که معدن داران از برنامه دقیق و صحیحی جهت دستیابی به اهداف خود استفاده نمی‌کنند، یا در صورتی که طرح و برنامه ای هم داشته باشند، نظارت درست و صحیحی بر پروژه خود ندارند.

 در واقع یکی از اصلی ترین وظایف صاحبان معادن کنترل برنامه ای است که به افراد متخصص خود در این حوزه سپرده اند. تا کارها به نحو مطلوبی که در برنامه ریزی بلند مدت یا کوتاه مدت خود پیش بینی کرده اند پیش برود.

معدن داران باید به این نکته توجه اساسی داشته باشند که درصورت عدم توجه و نظارت بر پروژه و اهداف خود خسارات و هزینه های هنگفتی به آنها تحمیل خواهد شد وهمچنین بر میزان راندمان و بازدهی آنها اثر گذاشته و سبب کاهش راندمان و بازدهی کار آنها شود تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود نرسند.

معدن داران باید کنترل کاملی براوضاع و برنامه اجرا شده داشته باشند، که برنامه را مطابق با خواسته طراح و برنامه ریز درزمان مشخص شده پیش ببرند، وسپس  پیگیری مراحل تا رسیدن به نتیجه دلخواه خود می‌باشد. و در صورت عدم مطابقت طرح با نتیجه دلخواه به آن رسیدگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین های بلاگ

محصولات مهان صنعت

همین الان تماس بگیرید

فرم درخواست مشاوره

کارشناسان مهان صنعت آماده ارائه مشاوره رایگان جهت معرفی محصولات و خدمات شرکت هستند. با پر کردن فرم زیر در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.