اطلاعات کامل در رابطه با کوبیت و کاربرد های آن

کوبیت تجهیزی است که برای خردایش بعضی از مواد و برای برطرف کردن بعضی از نیاز های مشتری ها مناسب است و لزوما تجهیزی نیست که بتوان در همه جا از آن استفاده کرد.
کوبیت ها به ما قدرت خردایشی می‌دهند که بتوانیم سنگ دانه های سایز بزرگ را به ریز دانه تبدیل بکنیم اما در پی آن استهلاک نیز خواهیم داشت .

معرفی اجمالی دستگاه کوبیت

 

عده ای بر این معتقدند که کوبیت ها تجهیزاتی هستند که استهلاک زیادی دارند اما واقف بر این امر نیستند که کوبیت را اشتباه مصرف کرده اند‌.
اگر از کوبیت راضی نیستید به مواردی چون نوع مصرفی کوبیت ،سختی سنگ و …توجه کنید.

 

کوبیت hs
تصویر کوبیت بهرینگر یا به اختصار کوبیت سری H.S

تفاوت انواع روتورهای کوبیت ها

روتور کوبیت H.S بهرینگر به دلیل وزن بالایی که دارد گشتاور بیشتری ایجاد می‌کند و قاعدتا می تواند سنگ دانه ها را با ضرب و قدرت بیشتری به سندان ها بکوبد درنتیجه این عمل باعث می‌شودک
که ریزدانه بیشتری تولید کند که وجود سه ردیف سندان هم به این امر کمک می کند.
اما روتور کوبیت مانزبرگر قطر بیشتر، دور و وزن کمتری دارند پس گشتاور آن و فاصله پرتابی آن نیز کمتر است و به خاطر وجود دو ردیف سندان ریز دانه کمتری تولید می کند
در نتیجه به همین دلایل است که کوبیت های بهرینگر بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند.

کوبیت ns
تصویر کوبیت مانزبرگر یا به اختصار کوبیت سری N.S

کوبیت مانزبرگر با بهرینگر

تفاوت کوبیت N.S مانزبرگر با بهرینگر در این است که دو ردیف سندان دارند، یعنی سندان بالایی آنها کمی طویل تر و کشیده تر است.
این کوبیت ها از نوع اولیه دستگاه هایی بودن که در کشور ایران تولید شدند.و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند این دستگاه ها در ظرفیت ۸۰،۱۰۰،۱۲۰،۱۸۰،و ۲۴۰تن تولید می شوند .
از دیگر تفاوت های این کوبیت ها این است که بار ورودی انها به دلیل اینکه وزن روتور کم تری نسبت به سری hs دارد ابعاد سنگ دانه هایی که می‌تواند وارد آن شود.
در هر ظرفیتی به نسبت hs ها کوچک تر است.
زیرا موتور آن گشتاور کمتری ایجاد می‌کند همچنین ماسه کمتری به دلیل حالت سندان هایش به نسبت hs تولید می‌کند ولی برای مواد نرم بسیار کارایی دارد.

معرفی ماسه ساز دوطرفه

ماسه ساز دوطرفه
تصویر ماسه ساز دوطرفه

در ادامه مقاله به معرفی ماسه ساز های دو طرفه می پردازیم که مکانیزم عملکرد آنها دقیقا شبیه به کوبیت ها است یعنی با کوبیدن سنگ دانه
به دیواره سندان باعث خرد شدن و ریز شدن سنگ دانه ها می‌شود اما سایز سنگ دانه هایی را که می توانند ریز کنند متفاوت می باشند، یعنی ورودی متفاوتی دارند.
و میزان خروجی مواد درصد بیشتری از آن به ماسه تبدیل می شود.
علت دو طرفه بودن آن این است که یک روز به سمت راست و روز دیگر میتواند به سمت چپ بچرخد.
تفاوت ماسه ساز دو طرفه با کوبیت در این است.
که زاویه قرار گیری سندان ها که روی روتور قراردارند متفاوت است.
به همین دلیل است که میزان تولید ماسه در آن متفاوت است.
و همین عامل هم باعث می‌شود که سایز ورودی آن هم نسبت به کوبیت ها سایز کوچک تری باشد در نتیجه ماسه ساز دوطرفه برای ما محصولی تولید می‌کنند.
که شکستگی و چند وجهی بودن خوبی دارند و این عامل باعث می‌شود که ما از ماسه خروجی آن در صنعت آسفالت و بتن به خوبی استفاده کنیم.

اصول باردهی به سنگ شکن ها ضربه ای

در بعضی از موارد مشاهده میکنیم که ورودی مواد به سنگ شکن کوبیت از کنار ان است، این کار باعث می‌شود که وقتی نوار بار را میریزد این بار بصورت کامل روی روتور پخش نشود.
و چکش های یک طرف دچار خردگی بیشتری می شوند و بغل بند های یک طرف بیشتر دچار سایش می‌شوند.
نحوه صحیح بار دادن این دستگاه به این صورت هست که نوار را بصورتی تنظیم کنیم که بار بصورت یکنواخت در راستای چکش ها قرار بگیرد تا بتواند مواد را بصورت یکنواخت پرتاب کند
تا به سندان های مقابل برخورد کنند در غیر این صورت یک طرف روتور بار بیشتری را پرتاپ می‌کند و یک طرف روتور خالی می ماند و عملا این کار باعث می‌شود
که چکش و سندان های طرفی که بار بیشتری دارند دچار خردگی بیشتری شوند و این دستگاه به خوبی نتواند عمل خردایش را انجام دهد و راندمان مناسب را به ما ندهد.

بغل بند ها یا لاینرها

بغل بند ها یا محافظ های بدنه یکی از اجزای حائز اهمیت در کوبیت ها هستند که توجه خاصی به آنها نمی‌شود. این اجزا به دلیل اینکه مدام داخل کوبیت عمل خردایش روی انها انجام می شود کیفیت لاینر در طول عمر تاثیر خاصی دارد.
یکسری از این تجهیزات که در بازار تولید می شوند متاسفانه از متریال معمولی یا آهن معمولی برای بغل بندها استفاده می‌کنند و این آهن معمولی به دلیل ضخامت زیادی که دارد
زمان میبرد که خرده شود ولی مقاومت در برابر سایش را ندارد و قاعدتا اگر ما از یک متریالی استفاده کنیم که در مقابل سایش مقاومت دارد خردگی این لاینرها خیلی دیرتر اتفاق می افتد.
و باعث عمر چندین برابری لاینرها می شود در نتیجه هزینه های استهلاک و تولید بشدت افت پیدا می کند ولی متاسفانه هنگام خرید توجه کامل به قیمت باعث می شود .
که از این مشخصات و جزئیات که بسیار حائز اهمیت است و در طی پرسه تولید باعث کیفیت و راندمان تولید برای ما می‌شود ما غافل می شویم.

بررسی چکش های مصرفی در سنگ شکن های ضربه ای

در ادامه مقاله در مورد کوبیت ها یا سنگ شکن های ضربه ای میرسیم به یکی از پر مصرف ترین مواردی که در این دستگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد چکش است.
که وظیفه ی پرتاپ سنگ دانه به سمت سندان را برعهده دارد پس با سایش زیادی مواجه است .
دلیلی ندارد که یک نوع چکش در کوبیت شما دوماه یا سه ماه کار کند و در معدن مجاور شما هم با همین میزان کارکند، استهلاک و سایش چکش دقیقا مرتبط است با نوع متریالی که خرد می‌کند
و میزان سیلیس و بقیه مواردی که در آن سنگ دانه باعث خردگی می‌شود .
استفاده از کوبیت ها به دلیل اینکه شکل سنگ دانه که ایجاد می‌کنند بعد از شکستن چندوجهی است در بعضی موارد الزام است.
و استفاده از نوع چکش های خاص برا شکاندن مواد خاص هم در کوبیت ها ‌حائز اهمیت است یعنی ما نمیتوانیم.
از متریالی که در چکش برای خردایش یک سنگ آهکی استفاده میکنیم از همان متریال برای سنگ سیلیسی یا سنگ دانه ای که داخل آن آهن یا فلز های دیگری است که باعث مقاومت و سختی سنگ می‌شود استفاده کرد .
پس برند چکش و کیفیت چکش با توجه به سنگ دانه ما حائز اهمیت است و در قیمت کلی تجهیز قطعا تاثیری خواهد داشت

همچنین شما عزیزان می توانید برای خرید، سفارش و اطلاع از قیمت محصول با کارشناسان شرکت مهان صنعت در تماس باشید.

64 پاسخ

  1. یکی از بهترین تجارب کاری من هم مسیر شدن با مهان صنعت بوده و هست.
    با تشکر فراوان از مهندس یوسفیان عزیز و بزرگوار🙏

    1. واقعا ایشالله خدا جبرانش رو میکنه
      اطلاعاتی که بما دادن راهنمایی ها همه صحبت ها عالی بودن

  2. عالی درجه یک تا حالا هر کدوم از همکاران دیدم با شما کار کرده رضایت داشته

  3. لیاقتشو دارید به بهترین جاها برسید چون محتوا ها عالیه کلیپ ها خوبن و کمبودشون واقعا حس میشد .. این مقاله خرید کوبیت هم عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین های بلاگ

محصولات مهان صنعت

فرم درخواست مشاوره

کارشناسان مهان صنعت آماده ارائه مشاوره رایگان جهت معرفی محصولات و خدمات شرکت هستند. با پر کردن فرم زیر در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.