مصوبه‌ای که کاغذبازی را دور می‌زند

مصوبه‌ای که کاغذبازی را دور می‌زند

به گزارش ماین نیوز، به‌این‌ترتیب براساس تصویب هیات وزیران و آنچه به بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن وتجارت و همچنین گمرک جمهوری اسلامی ابلاغ شده، واردات ماشین‌آلات معدنی و راهسازی تا پایان سال ۱۳۹۹ با ارز بازار ثانویه اعلامی بانک مرکزی آزاد شد. پیش از این واردات این اقلام با ارز متقاضی آزاد بود.

قوانین روشن، موثر در جهش تولید

محمود گوهرین، عضو هیات مدیره خانه معدن درباره آزاد شدن واردات ماشین‌آلات معدنی با ارز نیمایی گفت: این تصمیم برای شرکت‌های معدنی که دستی در تولید دارند، بسیار مهم است. امیدواریم شرکت‌ها با چنین تصمیم‌گیری‌هایی از کاغذبازی نجات یابند و بدون اینکه در انتظار مجوز ورود ماشین‌آلات باشند بتوانند اقلام موردنیاز خود را وارد کنند.

او که مدیرعامل یک شرکت معدنی است با اشاره به مشکلات شرکت خود برای واردات ماشین‌آلات گفت: در گذشته ماشین‌هایی که ۵ سال کار کرده بودند را می‌توانستیم به‌راحتی وارد کنیم اما بعد از مدتی این قانون لغو شد و ما مجبور شدیم برای آن هم از چند جا مجوز بگیریم. حدود ۶ ماه است که برای شرکت خود به‌دنبال واردات بیل مکانیکی و ماشین‌آلات دست‌دوم هستیم اما هنوز نتوانسته‌ایم چنین کاری را انجام دهیم.

گوهرین با بیان اینکه قیمت ماشین‌آلات به‌شدت افزایش داشته، ادامه داد: در شرایط حاضر باوجود قیمت ارز و تورم امکان اینکه ماشین‌آلات نو وارد کشور کنیم، وجود ندارد؛ بنابراین امروز واردات ماشین‌آلات دست‌دوم می‌تواند به رونق و جهش تولید کمک کند. خوشبختانه با این تصمیم دولت بدون اینکه به کاغذبازی نیاز داشته باشیم، می‌توانیم مثل گذشته به ادامه کار خود بپردازیم.

این فعال معدنی در اهمیت اختصاص ارز نیمایی به معدنکاران برای واردات ماشین‌آلات معدنی گفت: از آنجایی‌که قیمت ماشین‌آلات بالا بود، ارز متقاضی با قیمت آزاد در عمل کار را برای ما دشوار کرده بود اما با ارز نیمایی و امتیازی که دولت برای واردکنندگان در نظر گرفته، می‌توانیم بسیاری از ماشین‌آلاتی را که لازم داریم وارد کنیم.

عضو هیات مدیره خانه معدن در پایان ابراز کرد: امیدواریم با این تصمیم دولت، کاغذبازی‌ها به حداقل خود برسد و بدون اجازه نهادهای مختلف بتوانیم ماشین‌آلات موردنیاز را وارد کنیم. فراموش نکنیم هرچه قوانین روشن‌تر و راحت‌تری برای تولیدکنندگان وضع شود، نتایجی بهتری در تولید به‌دست می‌آوریم و درنتیجه شاهد جهش تولید خواهیم بود.

شرایط مساعد برای معدنکاران

محمد تواهن، فعال معدنی با اشاره به اهمیت ورود ماشین‌آلات به کشور اظهار کرد: اگر فناوری روز وارد کشور شود و بتوانیم از آن استفاده کنیم سود دوطرفه دارد چراکه می‌تواند به تولید و اقتصاد کشور کمک کند. او با اشاره به اهمیت بومی‌سازی در کشور گفت: اگر مصرف‌کننده صرف نباشیم، به‌طورقطع ورود ماشین‌آلات می‌تواند به رشد بومی‌سازی کمک کند؛ بنابراین باید بتوانیم از ماشین‌آلات خارجی الگوبرداری و تلاش کنیم نمونه آن را در داخل تولید کنیم.

این فعال معدنی با بیان اینکه تخصیص ارز نیمایی شرایط را برای معدنکاران مساعد می‌کند، ادامه داد: بیشتر تجهیزاتی که ما در معادن استفاده می‌کنیم فرسوده هستند، درنتیجه وقتی در روند کار به مشکل برمی‌خوریم و امکان واردات قطعات یدکی هم نیست، کار متوقف می‌شود یا به‌کندی پیش می‌رود؛ به این ترتیب این تصمیم هیات دولت منجر به رشد مراودات اقتصادی می‌شود و می‌تواند به توسعه بخش معدن کمک کند.

تواهن با اشاره به اهمیت بخش معدن در رشد اقتصاد اظهار کرد: باتوجه به اینکه در شرایط حاضر بیشترین گردش اقتصادی برمبنای فعالیت بخش معدن است، هرچه بیشتر به این بخش توجه شود می‌توانیم به رشد اقتصادی بیشتری هم دست پیدا کنیم.

این فعال معدنی تاکید کرد: اگر شرایط اقتصادی کشور یکنواخت باشد، تولیدکننده هم احساس امنیت می‌کند. در این روند تولیدکنندگان داخلی به‌شدت نیازمند حمایت دولت هستند. فراموش نکنیم پیشرفت کشور از راه تولید می‌گذرد؛ بنابراین برای جهش تولید باید هر چه بیشتر از تولیدکنندگان حمایت کرد.

لینک منبع: ماین نیوز

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین های بلاگ

محصولات مهان صنعت

همین الان تماس بگیرید

فرم درخواست مشاوره

کارشناسان مهان صنعت آماده ارائه مشاوره رایگان جهت معرفی محصولات و خدمات شرکت هستند. با پر کردن فرم زیر در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.